Presunúť na hlavný obsah

Deťom môže ochrániť zuby pečatenie

Rodinné vzťahy

Dajte deťom zuby zapečatiť včas, aby ich priskoro "nezdobila" pečať zubného kazu.

Pečatenie zubov, najmä prvých trvalých stoličiek, šestiek, sa odporúča hneď po prerezaní, u šesť-, sedemročných detí. Nie je však náhradou čistenia zubov.


Pečatenie zubov je jednoducho povedané zaliatie hlbokých rýh na žuvacích plôškach stoličiek špeciálnym tmelom, ktorý ich zahladí, aby sa v nich neukladali zvyšky potravy. Obyčajne sa odporúča deťom, keď im narastú prvé trvalé zuby. Mnohí rodičia nevedia, že prvými trvalými zubmi v detských ústach nie sú predné rezáky, ale stoličky - šestky. "Často ich považujú ešte za mliečne zuby a ubezpečujú nás, že dieťa ešte nemá nijaký trvalý zub," usmieva sa MUDr. Ľudmila Galbavá, zubná lekárka z Bratislavy. Problém je v tom, že 5-, 6-ročné dieťa si ešte nevie dokonale vyčistiť chrup, preto ho treba pri tejto činnosti minimálne kontrolovať, resp. mu zuby dočisťovať.

Šestky, ktoré nemajú svojich mliečnych predchodcov, patria medzi najohrozenejšie trvalé zuby, pretože sú z trvalých zubov v ústach najdlhšie, navyše môžu mať členitý, porózny povrch. Vo "vráskavom" zube s hlbokými ryhami, odborníci ich nazývajú fisúry, sa ľahko zachytáva potrava a množia sa tam baktérie. Pri nedokonalom, nemotornom čistení zubov, ktoré je v tomto veku ešte bežné, je už len krôčik k zubnému kazu - a smola je, ak to bude hneď na trvalom zube, ktorý by mal v ústach slúžiť do konca života.

Hryzacie plôšky, ale aj jamky na bočných stenách
Šestky sú teda zuby, ktoré sa odporúča zapečatiť ako prvé, najlepšie hneď po prerezaní, kým sa na nich nestihnú vytvoriť trhlinky v sklovine s nábehom na kaz. Niektorí zubní lekári neodmietajú pečatiť ani plombované zuby, závisí to od ich odborného posúdenia. "Rozhodne sa nesmie zapečatiť zub s kazom, pretože baktérie majú pod pečatidlom výborné podmienky na rozmnožovanie," konštatuje stomatologička MUDr. Vladimíra Kasajová z Bratislavy. V zahraničí sa po šestkách bežne pečatia aj druhé trvalé stoličky, ktoré narastú okolo 12. roku života, dokonca aj "zuby múdrosti", pretože tie sa pre svoju polohu takmer pri mandliach zas ťažko čistia, a preto sa rýchlo kazia.

Zubní lekári sa však nebránia ani pečateniu mliečnych stoličiek, najmä ak sú veľmi členité. Cieľom je čo najväčšmi oddialiť vytvorenie zubného kazu v ústach dieťaťa, ktorý by sa neskôr mohol šíriť aj na stále zuby. Väčšinou sa pečatia tzv. hryzacie plôšky zubov. "U mnohých malých pacientov sa však nachádzajú jamky aj na bočných stenách zubov, na lícnych plochách dolných šestiek a podnebných plochách horných šestiek. Hovorí sa im slepý otvor - aj ten je možné zapečatiť," vysvetľuje MUDr. Kasajová.

Efektívna a ekonomicky výhodná ochrana
Deťom a dospievajúcim do veku 18 rokov hradia poisťovne pravidelné preventívne prehliadky dvakrát ročne. Od veku 6 rokov poisťovňa hradí fluoridáciu zubov v ambulancii. Pečatenie zubov, bohužiaľ, hradené nie je, považuje sa za nadštandardnú procedúru, rodič ju musí zaplatiť. Cena za zapečatenie jednej stoličky sa pohybuje vo veľkom rozpätí od 5 aj do 20 eur. Pečatidlá môžu byť biele, priesvitné aj rôznych odtieňov farby zubov, u detí sa však odporúča používať skôr biele pre lepšiu vizuálnu kontrolu stavu zapečatených rýh.

Pečatenie vydrží 3 až 5 rokov, je to však veľmi individuálne. "Závisí to od podmienok zhryzu v ústach, od druhu pečatidla, od hygienických a stravovacích návykov," vysvetľuje MUDr. Kasajová. Preto je dôležité v pravidelných intervaloch ho kontrolovať, najlepšie v rámci polročných preventívnych prehliadok. Mnohoročné skúsenosti s pečatením zubov ukazujú, že je to veľmi efektívna a aj ekonomicky veľmi výhodná ochrana pred zubným kazom. Nie je to však náhrada dostatočnej ústnej hygieny. Na to nech sa nikto nespolieha.

Text: Bianka Stuppacherová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK